C1206C182MFRACTU
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1206C182MFRACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R HV
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1800 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.069" (1.75mm)