C1206S102J5RACAUTO
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1206S102J5RACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto X7R FE
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Floating Electrode
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.88mm)