ARR05B684KGS
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
ARR05B684KGS PDF
Type Description
Series:ARR Indust X7R HT200C
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.68 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:High Temperature
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)