VJ0603Y562KXJCW1BC
Description
CAP CER 5600PF 16V X7R 0603
DataSheet
VJ0603Y562KXJCW1BC PDF
Part Status:Active
Capacitance:5600 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.034" (0.87mm)