FA28X7R1H473KNU00
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
FA28X7R1H473KNU00 PDF
Type Description
Series:FA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)