C0805Y5V160-334ZNE
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.33UF 16V Y5V 0805
DataSheet
C0805Y5V160-334ZNE PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)