C052C103J1R5CA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C052C103J1R5CA PDF
Type Description
Series:LDD Comm X7R
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)