MA0805XF106M100
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
MA0805XF106M100 PDF
Type Description
Series:MA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm)