CDR14BP242AJUM
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 2400PF 50V BP 1111
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CDR14BP242AJUM PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55681, CDR14
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:2400 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:BP
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:M (1%)
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1111 (2828 Metric)
Size / Dimension:0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.102" (2.59mm)