SQCFVA3R9BAT1A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 3.9PF 250V 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SQCFVA3R9BAT1A PDF
Type Description
Series:SQ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:3.9 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:A
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.045" (1.14mm)