5AS500JAFCA
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 50PF 2KV NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
5AS500JAFCA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:50 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-30°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)