VJ0603Q1R5BFBAO
Manufacturer
Vishay / Vitramon
VIGOR # :
Description
CAP CER 1.5PF 100V 0603 EPOXY
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
VJ0603Q1R5BFBAO PDF
Type Description
Series:VJ High Q
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:1.5 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Q, Low Loss, Epoxy Mountable
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.036" (0.92mm)