KHD251E106M99C0B00
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP CER 10UF 250V Y5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
KHD251E106M99C0B00 PDF
Type Description
Series:THD
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:SMPS Filtering
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.122" L x 0.295" W (28.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)