ECK-A3F181KBP
Description
CAP CER 180PF 3KV Y5P RADIAL
DataSheet
ECK-A3F181KBP PDF
Type Description
Series:KBP
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:180 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Temperature Coefficient:Y5P (B)
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)