ECK-D3A151KBP
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP CER 150PF 1KV Y5P RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
ECK-D3A151KBP PDF
Type Description
Series:KBP
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:150 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:Y5P (B)
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)