CL21A476MQ7LRNC
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CL21A476MQ7LRNC PDF
Type Description
Series:CL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Low Profile
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.031" (0.80mm)