M20R104K1-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
M20R104K1-F PDF
Type Description
Series:M20
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.200" L x 0.150" W (5.08mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.320" (8.12mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.100" (2.54mm)