HT08BN104GN
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 50V C0G/NP0 RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
HT08BN104GN PDF
Type Description
Series:HTHP LDD Indust C0G HT200C
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Features:High Temperature
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.500" L x 0.270" W (12.70mm x 6.85mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.400" (10.16mm)