ECJ-GVB1C225K
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
DataSheet
ECJ-GVB1C225K PDF
Part Status:Obsolete
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.95mm)