GMC02X7R103K16NT
Description
CAP CER 0.01UF 16V X7R 0201
DataSheet
GMC02X7R103K16NT PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.01 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.013" (0.33mm)