CDR12BP680AGUR
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 68PF 50V BP 0505
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CDR12BP680AGUR PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55681, CDR12
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:68 pF
Tolerance:±2%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:BP
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:High Reliability
Failure Rate:R (0.01%)
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0505 (1313 Metric)
Size / Dimension:0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)