1210AA471JAT9A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 470PF 1KV NP0 1210
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1210AA471JAT9A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.071" (1.80mm)