GRJ31CR71C106KE11L
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 10UF 16V X7R 1206
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
GRJ31CR71C106KE11L PDF
Type Description
Series:GRJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.075" (1.90mm)