C0402X7R0G101K020BC
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 100PF 4V X7R 01005
DataSheet
C0402X7R0G101K020BC PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:100 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:4V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.009" (0.22mm)