0612ZC474MAT2S
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0612
DataSheet
0612ZC474MAT2S PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0612 (1632 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.037" (0.94mm)