3640CC102MAT9A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 3640
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
3640CC102MAT9A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:630V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:3640 (9110 Metric)
Size / Dimension:0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.100" (2.54mm)