GCM2165C1H271JA16D
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
GCM2165C1H271JA16D PDF
Type Description
Series:GCM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:270 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.028" (0.70mm)