M40G333J1
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
M40G333J1 PDF
Type Description
Series:M40
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.400" L x 0.200" W (10.16mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):0.520" (13.21mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)