RHE5G2A561J1K1A03B
Description
CAP CER 560PF 100V X8G RADIAL
DataSheet
RHE5G2A561J1K1A03B PDF
Type Description
Series:RH
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:560 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X8G
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.197" (5.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)