EMK105F224ZV-F
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.22UF 16V Y5V 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
EMK105F224ZV-F PDF
Type Description
Series:M
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)