C0402X7R160-102KNE
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402
DataSheet
C0402X7R160-102KNE PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.025" (0.64mm)