C1206C472K5RAC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206
DataSheet
C1206C472K5RAC PDF
Type Description
Series:C
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.059" (1.50mm)