RDEC71E105K0S1C03A
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
CAP CER 1UF 25V X7S RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
RDEC71E105K0S1C03A PDF
Type Description
Series:RDE
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)