GRM216R61A225KE24J
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805
DataSheet
GRM216R61A225KE24J PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.028" (0.70mm)