SR305A153FAA
Description
CAP CER 0.015UF 50V NP0 RADIAL
DataSheet
SR305A153FAA PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.015 µF
Tolerance:±1%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):0.360" (9.14mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)