3640AC104KAT3A\SB
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 3640
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
3640AC104KAT3A\SB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:1000V (1kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:3640 (9110 Metric)
Size / Dimension:0.360" L x 0.402" W (9.14mm x 10.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.100" (2.54mm)