CCD-111E152MK05
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
CAP CER 1500PF 500/250V Y5U RAD
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CCD-111E152MK05 PDF
Type Description
Series:CCD
Package:-
Part Status:Active
Capacitance:1500 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500/250VAC
Temperature Coefficient:Y5U
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)