C0402X5R1C221M020BC
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
CAP CER 220PF 16V X5R 01005
DataSheet
C0402X5R1C221M020BC PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:220 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.009" (0.22mm)