ECD-G0E5R6C
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP CER 5.6PF 25V C0G/NP0 0402
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
ECD-G0E5R6C PDF
Type Description
Series:ECD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:5.6 pF
Tolerance:±0.25pF
Voltage - Rated:25V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)