22201C155KAT1A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R 2220
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
22201C155KAT1A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.090" (2.29mm)