FK11Y5V1A476Z
Description
CAP CER 47UF 10V Y5V RADIAL
DataSheet
FK11Y5V1A476Z PDF
Type Description
Series:FK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:47 µF
Tolerance:-20%, +80%
Voltage - Rated:10V
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)