B37940K2100J060
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP CER 10PF 200V NP0 0805
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
B37940K2100J060 PDF
Type Description
Series:B37940K
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:10 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.028" (0.70mm)