C0402X7R500-103MNE
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0402
DataSheet
C0402X7R500-103MNE PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.022" (0.55mm)