5NT332KRKCQ
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 3300PF 3KV Y5F RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
5NT332KRKCQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Capacitance:3300 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:3000V (3kV)
Temperature Coefficient:Y5F
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)