ECK-A3D121KBP
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP CER 120PF 2KV Y5P RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
ECK-A3D121KBP PDF
Type Description
Series:KBP
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:120 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:Y5P (B)
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)