1812SC332MAT3A\SB
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 3300PF 1.5KV X7R 1812
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
1812SC332MAT3A\SB PDF
Part Status:Active
Capacitance:3300 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:1500V (1.5kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Size / Dimension:0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.087" (2.20mm)