CDR06BX474AKYSAB
Description
CAP CER 0.47UF 50V BX 2225
DataSheet
CDR06BX474AKYSAB PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-55681, CDR06
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:BX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Applications:High Reliability
Failure Rate:S (0.001%)
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.080" (2.03mm)