SR135C104KAATR1
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SR135C104KAATR1 PDF
Type Description
Series:SkyCap® SR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.350" L x 0.200" W (8.89mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):0.350" (8.89mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)