C961U392MUWDAAWL20
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 3900PF 400VAC Y5U RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C961U392MUWDAAWL20 PDF
Type Description
Series:C900AH SFTY X1-400 Y1-250
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:3900 pF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400VAC
Temperature Coefficient:Y5U (E)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y1
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)