C114C179D2G5CA7200
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 1.7PF 200V C0G/NP0 AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C114C179D2G5CA7200 PDF
Type Description
Series:LDD Comm C0G
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1.7 pF
Tolerance:±0.5pF
Voltage - Rated:200V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.06mm)